top of page
taking%20a%20picture%20of%20hanging%20li

מאמרים

מגמות בנדל"ן היווני בעקבות COVID-19


המגיפה הותירה את חותמה בכלכלה היוונית כמו בכל מדינה בעולם. על אף התנהלות ראשונית מוצלחת והתמודדות אפקטיבית עם המצב, יוון הגיעה לנקודה בה הוכרז סגר שני מה שגרם לחשש מסוים בקרב האזרחים.

כמו מרבית של תחומי החיים, גם תחום הנדל"ן הושפע מהמגיפה ואנחנו עדים למגמות חדשות בשוק.

נכסים מסחריים יותר מתמיד אנו נכנסים לעידן חדש בפעילות המסחרית. עסקים רבים שוקלים לצמצם נוכחות פיזית ולהתמקד במסחר האלקטרוני עקב השתנות הצרכנים שהופכים מוכרים יותר ויותר עם קניות באינטרנט מה שמקטין את הביקוש לנדל"ן לצורכי מסחר. מצד שני, נוצר צורך גדול במרחב לוגיסטי, מאותה סיבה בדיוק. צמיחה של מסחר אלקטרוני דורשת יותר מקומות אחסון קטנים עד בינוניים בתוך הערים, ליצירת נתיבי משלוח קצרים ולאפשר משלוח מהיר יותר בהזמנות המקוונות. נדל"ן לוגיסטי יכול להיות הזדמנות מצוינת להשקעה בעתיד הקרוב.

נדל"ן למגורים המציאות החדשה של עבודה מהבית גרמה לאנשים רבים לחפש דירות המספקות חדר נוסף בו יוכלו להשתמש כמשרד. הצורך בפרטיות ובסביבה תקינה בשעות העבודה הגדיל את הפופולריות של נכסים מסוג זה, במיוחד לאנשים עובדים עם ילדים. טרנד נוסף שניתן להבחין בו לאחר הכרזת הסגר השני הוא עניין גובר בקרב האתונאים לעבור לפרברי אתונה בכדי להיות קרובים יותר לטבע, ולשפר את תנאי מגוריהם וחייהם באופן ניכר. כמו-כן, חשוב לציין כי המשבר לא השפיע על הביקוש לשכירויות ארוכות טווח. האוכלוסייה באתונה הולכת וגדלה באופן יציב, פעילות הבנייה של בניינים חדשים נעצרה מזה שנים רבות, ובניינים רבים מוסבים להשכרה קצרת טווח. כל אלה, יוצרים שוק שבו הביקוש לשכירות גבוה מההיצע, מה שנותן למשקיעים שלנו ביטחון ומאפשר השכרת הנכס בצורה מהירה ולאורך זמן.

לבסוף, בשל הירידה בתחום התיירות בזמן המגיפה, בעלי דירות רבים שהשכירו את נכסיהם באמצעות פלטפורמות ההשכרה לטווח קצר בחרו להפוך אותם לשכירות ארוכת טווח. עניין זה דחף את מחירי ההשכרה למעלה שכן בעלי הדירות עדיין מצפים לתשואה גבוהה לא פחות. עקב העובדה שהביקוש לדיור מצד המקומיים כלל לא מושפע ועודנו גבוה עד מאוד, ייתכן כי מגמה זו של עליית מחירי השכירות תימשך אם בעלי הדירות לא ישוו את מחיריהם למחירי השוק. על כן, בשכירות ארוכת טווח למגורים ישנה הזדמנות לקבל מהנכס הכנסות שוטפות גבוהות אף יותר מהרגיל.

נדל״ן הקשור לתיירות עקב החשיבות של ענף התיירות בכלכלת יוון, הממשלה שמה על דגלה להשיב את התיירות מוקדם ככל שניתן. על כן, נראה שבעוד מספר חודשים ניתן יהיה לשוב לפעילות עסקית תיירותית, ואף הצפי הוא שהתיירות תחזור בהיקף גדול עוד יותר. זאת בשל הנכונות הצפויה של אנשים לנסוע לאחר תקופה ארוכה של מגבלות, והאפשרויות 'לכל כיס' שיוון מציעה עבור תיירים, בייחוד בתקופה בה לרבים יש פחות הכנסה פנויה עבור נסיעות יוקרתיות.

אף על פי כן, אנו ממליצים למשקיעים שלנו לנתב את השקעותיהם לשכירות ארוכת טווח. זאת עקב כך שישנם נכסים רבים שמושכרים לטווח הקצר, מה שהופך את השוק לתחרותי מאוד.


באופן כללי, מחירי הנדל"ן נותרים יציבים יחסית והם אינם צפויים לרדת משמעותית, עקב העובדה שמחירי הדיור לאחר המיתון הכלכלי ביוון עודם נמוכים עד מאוד. עם זאת, משבר תמיד מציע הזדמנויות חד פעמיות לאנשים שיש ברשותם הון להשקעה, ועבור מי שיודע כיצד למצוא את אותן הזדמנויות ולפעול מהר להוצאתן לפועל, שוק הנדל״ן היווני הוא השקעה משתלמת מאוד. הוא מציע תמורה מצוינת למחיר, תשואה גבוהה ופוטנציאל עצום לעליית ערך. כל זאת בעיר אירופאית מתוירת ומרכזית, עם מחירים מהנמוכים באירופה ונכסים יפים ואיכותיים. נוסף על כך, העלויות הנלוות לרכישת דירה והוצאות השיפוץ והבנייה נמוכות למדי כרגע עקב שכר ועלויות חומרי גלם נמוכים.

לבסוף, הממשלה החדשה ביוון הציגה את כוונתה לעודד השקעות נדל"ן באמצעות הפחתת מס בדמי עסקה ובדמי בעלות הנכס, זה יהפוך את החזקת הנכס ביוון למשתלמת אף יותר.


הצוות שלנו ממשיך לחקור ולנתח את המגמות בתקופה דינמית זו, בכדי לאפשר לכם את ההשקעה המניבה והאטרקטיבית ביותר.

נשמח לתאם עמכם פגישת ייעוץ חינמית בכדי שתוכלו להכיר אותנו, להבין וללמוד על שוק הנדל"ן באתונה ולהתרשם מההזדמנויות הנהדרות שהצוות שלנו איתר עבורכם.72 views

댓글


bottom of page